Co zrobić z odpadami poremontowymi?
Kupno mieszkania cieszy. Zakup własnego kąta, czy to domku na wsi, czy mieszkania w bloku, nawet małej kawalerki to szansa na samodzielność, niezależność, życie na własny rachunek. Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia dorasta do tego, że nie chce mieszkać dłużej z rodzicami, utyskiwać się ze współmieszkańcami na wynajmowanym mieszkaniu. Często zakup mieszkania to pierwszy krok do założenia własnej rodziny. W przypadku używanych budynków, po pierwszym zachłyśnięciu się własnym szczęściem, przechodzimy do następnego kroku, jakim jest generalny remont.
Dlaczego remont generalny generuje tak wiele odpadów?
Zakres remontu, jaki zazwyczaj wykonujemy po zakupie mieszkania, czy też domu używanego, zwykle obejmuje wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wyburzenie części ścianek działowych, i postawienie nowych, zerwanie starej glazury, czy też wymianę instalacji elektrycznej, C.O., czy armatury łazienkowej. Będą to zatem różne odpady, takie jak: gruz, beton, tapety, okleiny, folia budowlana, plastik (opakowania po cemencie, klejach i farbach), panele, papier (worki po materiałach budowlanych), profile, rury, szyby, szkło szklarniowe, papa odpadowa, wełna mineralna i szklana, a także styropian, pianka montażowa itp. przedmioty, które wymagają od nas szczególnego traktowania.
Co zrobić z generowanymi odpadami remontowymi?
Należy do remontu właściwie się przygotować. Zauważyliśmy, że oferty bywają zdradliwe, wymagają od klientów czasowego wynajmowania olbrzymich kontenerów na odpady remontowe, które mocno przerastają zakres naszych prac, albo kosztują niebotyczne pieniądze, nie licząc samej usługi wywozu śmieci poremontowych. Taka sytuacja jest nie do pomyślenia w naszej firmie. Lata doświadczeń sprawiają, że staramy się maksymalnie ułatwiać naszym klientom przeprowadzaniem remontów dostarczając poza zróżnicowaną wielkością kontenerów specjalne big-bagi, czyli mocne, wytrzymałe worki na odpady remontowe. Ich wielkość idealnie sprawdza się przy remontach mieszkań, niewielkich robotach budowalnych, mają pojemność od 0,5 m3 i 1,0 m3, co czyni je niezwykle przydatnymi podczas każdego remontu.
Jak wykorzystać kontenery i big-bagi na odpady remontowe?
Na początek trzeba rozpisać rodzaje grupy odpadów remontowych, z jakimi będziemy mieć do czynienia. Jest to niezwykle pomoce nie tylko na szybkość przeprowadzanych prac remontowych i sprawne oczyszczenie terenu po remoncie, ale ważne z punktu widzenia ochrony środowiska i przepisów, które wyraźnie wskazują sposób wywozu odpadów remontowych zgodnie z prawem. Pamiętajmy, że musimy oddzielić odpady remontowe od gruzu, który sam w sobie dzieli się na trzy grupy:
- Grupa I – czysty gruz,
- Grupa II – gruz mieszany,
- Grupa III – gruz zanieczyszczony i inne odpady budowlane.
Do I grupy zaliczamy, jak sama nazwa wskazuje czysty gruz. Bez względu na to. czy będzie to gruz betonowy, ceglany nie należy go umieszczać w jednym kontenerze, ale podzielone na te właśnie rodzaje materiałów, plus dodatkowo czysta ziemia z placu budowy, czy remontu z kamieniami, ale pozbawiona jakichkolwiek elementów poremontowych (cegły, beton).
II grupa to gruz mieszany, czyli zmienia z kawałkami murów, cegieł, tynku, betonu, odpadów ceramicznych (terakota, glazura). W tej grupie będą się też znajdować elementy ocieplenia domu jak styropian czy też armatura łazienkowa. Należy pilnować, by nie zanieczyścić tej grupy odpadami niebezpiecznymi, szkłem, deskami, panelami itp.
Ostatnia 3 grupa odpadów to miejsce dla wszelkich pozostałych nam z remontów odpadów jak gruz mieszany oraz drewno, elementy metalowe, kartony, złom, a nawet folie i wykładziny, wspomniane deski, panele, czy też pokrycia dachowe, wata szklana, aluminium itp.
Składowanie gruzu w świetle przepisów. Przeczytaj na naszym blogu